Stres to nie tylko problem dorosłych. Dzieci również odczuwają jego negatywne skutki, co może skutkować m.in. trudnościami ze snem i zasypianiem, rozdrażnieniem czy przesadnym odczuwaniem lęku i niepokoju. W wielu przypadkach niezbędne jest zapewnienie dziecku wsparcia w postaci leków – jakie preparaty na uspokojenie można wykorzystać u niepełnoletnich pacjentów?
Rodzaje leków uspokajających dla dzieci
Leki o działaniu uspokajającym dla najmłodszych można podzielić ze względu na kilka kryteriów. Niektóre są dostępne wyłącznie na receptę, inne można zakupić bez konieczności jej posiadania. Część leków bazuje tylko na ziołowych komponentach, pozostałe zawierają syntetyczne substancje czynne. Ponadto leki uspokajające można klasyfikować pod kątem intensywności działania – część z nich będzie rekomendowana w przypadkach intensywnych zaburzeń lękowych czy gwałtownych ataków paniki, inne natomiast znajdą zastosowanie w przypadkach niewielkiego rozdrażnienia i niepokoju.
W obu przypadkach niezbędna jest uprzednia wizyta u specjalisty, który oszacuje poziom problemu dziecka i zaproponuje najlepsze z możliwych rozwiązań. Samodzielne stosowanie leków uspokajających zawsze niesie ryzyko występowania skutków ubocznych, które mogą okazać się niezwykle poważne dla zdrowia.
Leki uspokajające dla dzieci na receptę
Silne działanie wyciszające wymaga nieustannej kontroli z lekarzem, co pozwoli na dobranie optymalnej dawki dla dziecka a w razie potrzeby dokonać jej zmiany. Pomimo dużej efektywności leków uspokajających na receptę należy mieć świadomość, że wykazują one dość duży potencjał uzależniający. Co więcej, ich nieprawidłowe stosowanie może stanowić przyczynę np. biegunek, zaburzeń apetytu, zaburzenia ostrości widzenia, bólu i zawrotów głowy. Leki uspokajające dla dzieci na receptę to:
- benzodiazepiny
- hydroksyzyna
- prometazyna
Leki uspokajające dla dzieci bez recepty
Preparaty na uspokojenie dostępne bez recepty wykorzystują składniki ziołowe. W fitoterapii istnieje wiele ziół o wartościowym wpływie na układ nerwowy, które mogą znaleźć zastosowanie w przypadkach dużego poziomu stresu, trudności z zasypianiem czy nadmiernej pobudliwości. Warto jednak zaznaczyć, że nie wykazują doraźnego działania – na efekty ich stosowania należy poczekać przez kilka dni lub tygodni, a ponadto należy im zagwarantować dodatkową formę wsparcia np. zadbać o zdrowe odżywianie dziecka, prawidłową higienę snu czy ograniczyć kontakt z bodźcami, które potencjalnie mogą okazać się stresorami. Ziołowe leki na uspokojenie dla dziecka najczęściej zawierają:
- lipę
- melisę
- lawendę
- rumianek
- dziurawiec
- szyszki chmielu
- kozłka lekarskiego (waleriana)
Leki uspokajające dla dziecka – jaka forma jest najlepsza?
Preparaty dla dzieci dostępne są w różnych postaciach, co pozwala rodzicom dobrać produkt w zależności od aktualnych potrzeb i preferencji malucha. Większość z nich pozwala na szybkie użycie leku i gwarantuje efektywne działanie. Leki na uspokojenie najczęściej występują jako drażetki, kapsułki, krople doustne, syropy lub tabletki. Natomiast surowce zielarskie można także zakupić pod postacią suszu, który można wykorzystać do przyrządzenia herbaty lub naparu.
Przykładowe leki i suplementy diety na uspokojenie dla dzieci
- Forstres (tabletki)
- Hydroxyzinum VP (tabletki)
- Krople uspokajające Hasco
- Krople walerianowe Hasco
- Krople doustne Haloperidol
- Neuromood (kapsułki)
- Melisal (syrop)
- Melissed (syrop)
- Neurospasmina dla dzieci (syrop)
- Tulleo dla dzieci (syrop)
Bibliografia:
- https://uspokajajace.pl/leki-uspokajajace-dla-dzieci-jakie-i-kiedy-stosowac/
- https://www.spokojwglowie.pl/leki-uspokajajace-dla-dzieci-czy-i-kiedy-stosowac/
- https://www.mamazone.pl/zdrowie-starszego-dziecka/co-na-uspokojenie-dla-dziecka/