Leki uspokajające a prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn
Część leków wyciszających i redukujących może powodować zwiększenie stężenia niektórych neurotransmiterów jak noradrenalina czy serotonina, co w konsekwencji przyczynia się do polepszenia nastroju. Inne przyczyniają się do hamowania aktywność niektórych obszarów podkorowych ośrodkowego układu nerwowego, a to pozwala zmniejszyć odczuwany lęk. Niektóre z leków mają dość bezpośrednie działanie uspokajające, co wynika z ich oddziaływania na receptory GABA odpowiadające za hamowanie pracy systemu nerwowego. Jednak w każdym z przypadków pacjenci zyskują wsparcie w redukcji przesadnego niepokoju, co pozwala im m.in. łatwiej zasnąć i lepiej funkcjonować w codziennym życiu.
Niemniej jednak w trakcie przewlekłego leczenia środkami uspokajającymi niewskazane jest prowadzenie pojazdów i obsługa maszyn. Wynika to z faktu, że leki z tej kategorii wykazują działanie sedacyjne – osłabienie napięcia i niepokoju następuje wskutek wyciszenia aktywności układu nerwowego. Efektem tego jest spowolnienie psychoruchowe, ograniczenie szybkości reakcji, zmniejszenie koncentracji, a nawet obniżenie ostrości widzenia. Co więcej, wiele leków uspokajających może prowadzić do wzmożenia senności. Warto też dodać, że stosowanie preparatów na uspokojenie może w pierwszych etapach leczenia potęgować niepokój. Niejednokrotnie pacjenci potrzebują czasu na zapoznanie się z działaniem leku, a organizm adaptuje się na jego wpływ.
Farmakoterapia lekami uspokajającymi jest dostosowywana indywidualnie do potrzeb chorego, który z różnych powodów (np. pełnionej profesji) musi zachować zdolność do bezproblemowego i bezpiecznego prowadzenia pojazdu lub obsługi maszyn. W takich lub innych przypadkach niezbędny jest kontakt z lekarzem, który dobierze leki tak, aby nie powodowały upośledzenia tych czynności.
Bibliografia:
- http://chpl.com.pl/data_files/2012-07-04_2012_06_atarax__tabletki_chpl.pdf
- http://chpl.com.pl/data_files/2013-02-13_Relsed_chpl_10mg_rere_ZATW.pdf
- https://www.ema.europa.eu/en/documents/product-information/valdoxan-epar-product-information_pl.pdf