Stosowanie środków uspokajających jest niezwykle powszechną praktyką wśród osób borykających się z nadmiernym stresem, zaburzeniami lękowymi, czy problemami ze snem. Niestety wiele osób zapomina, że łączenie tych leków z alkoholem okazuje się przyczyną szeregu skutków ubocznych.
Czym są leki uspokajające?
Leki na uspokojenie to niezwykle szeroki termin, który obejmuje środki farmakologiczne stosowane w rozmaitych przypadłościach związanych z przesadnym napięciem nerwowym i towarzyszącym mu niedogodnościami. Właściwości leków są skoncentrowane przede wszystkim na złagodzeniu występujących problemów, ułatwienie organizmowi osiągnięcie stanu równowagi (psychicznej, emocjonalnej i fizycznej) i zneutralizowanie niektórych symptomów somatycznych (np. mimowolne skurcze mięśni, problemy z pracą układu pokarmowego).
Tabletki na uspokojenie bez recepty to w większości przypadków preparaty ziołowe, które w swoim składzie mogą zawierać m.in. szyszki chmielu, ziele melisy, koszyczki rumianku lub kozłka lekarskiego. Niejednokrotnie ich skład jest wzbogacony dodatkami magnezu lub witaminy B6, które sprawdzają się w czasie wysokiego poziomu stresu.
W przypadku leków uspokajających na receptę wyróżnia się trzy główne grupy leków:
• benzodiazepiny
To preparaty intensyfikujące działanie kwasu gamma-aminomasłowego (GABA), co powoduje łatwiejsze wyciszenie ustroju i relaks pacjenta. Przykłady: chlorodiazepoksyn, klonazepam, lorazepam.
• inhibitory wychwytu zwrotnego serotoninyLeki zwane potocznie anksjolitykami lub SSRI. Ich działanie powoduje, że pomiędzy neuronami następuje wzrost stężenia serotoniny (hormonu szcześcia). W efekcie następuje łatwiejsze przekazywanie sygnałów w układnie nerwowym, co powoduje poprawę nastroju. Przykłady: citalopram, fluoksetyna, sertalina.
• leki przeciwpsychotyczne
Stanowią niejako połączenie benzodiazepin i SSRI, gdyż ich działanie oddziałuje na modulację poziomu GABA i serotoniny. Są rekomendowane przy wyjątkowo silnym odczuwaniu niepokoju (tzw. psychozy). Przykłady: amisulpryd, klozapina, ziprasidon.
Jakie są skutki łączenia leków uspokajających z alkoholem?
Silne działanie leków uspokajających na układ nerwowy wymaga, aby pacjenci odstawili alkohol w trakcie terapii. Istnieje bowiem wysokie prawdopodobieństwo, że rezultaty tego połączenia okażą się wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia a w skrajnych przypadkach, mogą wręcz zagrozić życiu chorego. Oto lista najczęstszych następstw łączenia leków na uspokojenie z alkoholem.
Uzależnienie psychofizyczne
Nie ulega wątpliwościom, że regularne spożycie alkoholu zwiększa ryzyko uzależnienia. Z kolei leki psychotropowe, a zwłaszcza benzodiazepiny, mogą w krótkim czasie doprowadzić do wyrobienia tolerancji w organizmie na przyjmowane dawki. Łatwo domyślić się, że następstwem jest sięgnięcie po coraz to większe porcje, co stanowi jednoznaczny sygnał o początkach nałogu. Alkohol i leki na uspokojenie to duet, który może zniewolić pacjenta w nieoczekiwany sposób.
Osłabiony efekt terapeutyczny
Stosowanie coraz to większych dawek leków na uspokojenie jest efektem osłabionego działania środka farmakologicznego. Pacjentom zależy, aby kolejne porcje zapewniały równie mocne działanie uspokajające – jednak w przypadku równoczesnego spożywania alkoholu okazuje się to niemożliwe, gdyż napoje wyskokowe obniżają efekt terapeutyczny farmaceutyków. Stąd decyzja o zwiększeniu dawek, co potęguje szansę wcześniej wspomnianego uzależnienia.
Wzrost ryzyka objawów niepożądanych
Większe dawki to nie tylko łatwiejsza droga do nałogu. Przekroczenie zalecanych przez lekarza porcji sprawia, że chory może niezwykle szybko doprowadzić do przedawkowania. Skutki uboczne nieprawidłowego stosowania leków uspokajających są naprawdę poważne – wśród nich występują m.in. wymioty, zaburzenia pamięci, problemy z mową, trudności z równowagą, pogorszenie sprawności seksualnej, bezsenność, spadek apetytu i szybkie chudnięcie, a nawet pogłębienie istniejących problemów dotyczących psychiki, co może spowodować próby samobójcze.
Bibliografia:
1. https://www.mp.pl/pacjent/psychiatria/lista/89835,wplyw-spozywania-alkoholu-na-dzialanie-lekow-przeciwdepresyjnych
2. https://stopuzaleznieniom.pl/artykuly/czy-pije-ryzykownie/psychotropy-i-alkohol-ryzykowne-polaczenie/