Stres i rozdrażnienie mogą być na tyle intensywne, że utrudniają codzienne funkcjonowanie. Nadmierne zdenerwowanie może doprowadzić m.in. do problemów ze snem, pogorszonego skupienia, wzmożonego odczuwania zmęczenia, a nawet objawów somatycznych jak biegunka czy przesadna potliwość. Istnieje wiele skutecznych i naturalnych metod, aby się uspokoić – jak opanować emocje i nerwy domowymi sposobami?
Balans między obowiązkami a odpoczynkiem
W wielu przypadkach przyczyną rozdrażnienia jest zbyt duże zmęczenie. Brak dostatecznej dozy odpoczynku po wyczerpującym dniu w pracy czy codziennymi obowiązkami sprawia, że układ nerwowy nie jest w stanie w pełni się zregenerować. Utrzymujące się napięcie i kolejna porcja bodźców następnego dnia, powodują, że uczucie wyczerpania i obniżonego nastroju ulega pogłębieniu. Dlatego powiedzenie odpoczywaj tak ciężko, jak pracujesz, jest bardzo dobrą receptą, aby zadbać o siebie. W trakcie odpoczynku warto ograniczyć oddziaływanie stresorów i spróbować odłączyć się od otoczenia. Sposób odpoczywania jest dowolny – najważniejsze, aby w tym czasie pojawiła się szansa na pozbycie się negatywnych emocji.
Wpływ aktywności fizycznej na stres
Dla wielu osób zbawienny wpływ ma umiarkowany wysiłek fizyczny. Spacer, joga, jazda na rowerze, trening fitness czy wizyta na basenie to tylko kilka propozycji na aktywne spędzenie wolnego czasu, który pozwoli uporać się z nadmiarem nerwów i choć na chwilę zapomnieć o uciążliwych problemach. O pozytywnym wpływie aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne wiadomo od dłuższego czasu – ćwiczenia wspomagają produkcje i wydzielanie hormonów odpowiedzialnych za odczucie pozytywnych emocji (endorfiny), które ułatwią odzyskanie stanu utraconej równowagi.
Zdrowe odżywianie
Niejednokrotnie problem rozdrażnienia tkwi w codziennej diecie. W tym przypadku należy rozważyć kilka możliwych wariantów:
- niezdrowe odżywianie, bogate w proste cukry, utwardzone tłuszcze, sól i konserwanty ma nie tylko wpływ na masę ciała, ale i samopoczucie, bo tego typu komponenty prowadzą m.in. do zwolnienia tempa przemiany materii, nasilenia procesów oksydacji i zwiększenia liczby rodników tlenowych czy też zaburzeń gospodarki hormonalnej, co w konsekwencji ma mniejszy lub większy udział w pogorszeniu nastroju,
- źle zbilansowana dieta, zwłaszcza w przypadku osób w trakcie odchudzania, sprawia, że organizm nie ma dostępu do odpowiedniej ilości kalorii – zbyt mała ilość jedzenia skutkuje niedostatkiem energii, która jest niezbędna m.in. dla prawidłowego funkcjonowania systemu nerwowego – odczuwanie głodu z pewnością przyczynia się do pogorszenia samopoczucia i może skutkować drażliwością wobec innych osób,
- zwiększona nerwowość może wynikać z niedoboru magnezu, który reguluje prawidłową pracę systemu nerwowego i ma istotny wpływ na kondycję psychofizyczną – wówczas poleca się zwiększyć ilość produktów bogatych w ten pierwiastek oraz sięgnąć po leki OTC lub suplementy diety zawierające go w łatwo przyswajalnej formie.
Zioła na uspokojenie
Inną opcją na złagodzenie zszarganych nerwów jest stosowanie ziół, które wykazują korzystny wpływ na dobrostan psychiczny i emocjonalny. Szyszki chmielu zwyczajnego, kwiat lawendy, ziele melisy, kozłek lekarski (waleriana), ziele dziurawca zwyczajnego lub owsa zwyczajnego to raptem kilka surowców zielarskich, którym przypisuje się właściwości uspokajające, przeciwlękowe i wyciszające. Warto jednak pamiętać, że zioła mogą wchodzić w interakcje z lekami, dlatego ich użycie dobrze jest skonsultować z lekarzem lub farmaceutą – zwłaszcza w przypadku chorób przewlekłych.
Bibliografia:
- Możdżeń K., Rzepka A., Barabasz-Krasny B. „Rośliny lecznicze wspomagające terapie stresu, nerwic i depresji.” Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu 2021, 27(2): 182-192.
- Gonzalez MJ., Miranda-Massari JR. „Diet and stress.” Psychiatric Clinics 2014, 37(4): 579-589
- Peluso MAM., De Andrade LHSG. „Physical activity and mental health: the association between exercise and mood.” Clinics 2005, 60(1): 61-70.