Leki uspokajające w problemach ze snem.

Problemy ze snem a leki uspokajające

Nadmierna nerwowość i zaburzenia snu to problemy, które niezwykle często występują równocześnie. Niejednokrotnie stanowią swoje przyczyny i następstwa – fakt ten okazuje się niezwykle wartościowy dla lekarzy, którzy mogą w ten sposób dobrać właściwą farmakoterapię. Czy leki uspokajające mogą rozwiązać trudności ze snem i zasypianiem? Jakie leki na uspokojenie są pomocne przy zaburzeniach snu?

Sen i zaburzenia lękowe

 

Bezsenność, trudności z zaśnięciem, wybudzanie się w nocy, kiepska jakość snu, zmęczenie po przebudzeniu – to niezwykle częste problemy, które towarzyszą osobom odczuwającymi nadmierny niepokój. Zarówno stres, jak i patologiczny lęk uogólniony czy nerwica mogą spowodować, że całą noc nie zmrużymy oka. Zamartwianie się może spowodować nadmierne napięcie i gonitwę myśli, co w konsekwencji uniemożliwia spokojne zaśnięcie. Wynikiem tego są zarwane noce, które z biegiem czasu prowadzą do wyczerpania psychofizycznego i braku energii. Warto jednocześnie dodać, że długofalowe problemy ze snem mogą nie tylko pogłębić istniejące zaburzenia psychiczne, ale i powodować liczne powikłania np. problemy z odżywianiem, upośledzenie termoregulacji, niemiarowe bicie serca czy dolegliwości bólowe.

Leki uspokajające na sen bez recepty

 

W przypadku okazjonalnych trudności z zasypianiem można zdecydować się na sięgnięcie po preparaty dostępne bez recepty. W ich składzie znajdują się ekstrakty roślinne i sproszkowane zioła, które wykazują właściwości uspokajające, relaksacyjne, ułatwiające zasypianie i wspomagające redukować uczucie nadmiernego napięcia nerwowego. Najczęściej wykorzystywane surowce zielarskie w lekach OTC to dziurawiec zwyczajny, chmiel zwyczajny, melisa lekarska, męczennica cielista, kozłek lekarski (waleriana), lawenda lekarska oraz szafran uprawny. Przykładowe ziołowe leki sprzedawane bez konieczności posiadania recepty to Kalms, Labofarm Tabletki uspokajające, Neospasmina Extra, Nervomix Forte, Persen Forte, Valdix, Valerin oraz Valused.

Na rynku farmaceutycznym znajduje się również wiele suplementów diety ukierunkowanych na walkę ze stresem i wspomagających zasypianie. W ich składzie, oprócz wcześniej wspomnianych składników fitoterapeutycznych, znajduje się szereg innych dodatków np. roślinne adaptogeny, GABA, melatoninę, magnez czy witaminy z grupy B. Przykładowe suplementy diety to Olimp Labs Forsen Forte z Melatoniną, Doppelhertz Aktiv Na sen Forte, Oleofarm Destresan Noc z melatoniną i walerianą.

Leki uspokajające na sen dostępne na receptę

 

Zdiagnozowanie zaburzeń lękowych o charakterze lęku uogólnionego czy nerwicy jest nierozerwalnie powiązane z problemami dotyczącymi snu i zasypiania. W tym przypadku niezbędne jest rozpoczęcie psychoterapii, którą najlepiej uzupełnić o farmakoterapię. Produkty lecznicze powinny być dostosowane indywidualnie do potrzeb chorego – poziom intensywności występujących zaburzeń determinuje rodzaj wykorzystywanych leków. Warto jednocześnie zaznaczyć, że leki uspokajające nie są równoznaczne z lekami nasennymi!

Uspokajające leki na receptę, które mogą być pomocne przy problemach ze snem:

  • hydroksyzyna
  • benzdodiazepiny
  • pregabalina
  • antydepresanty – IMAO, TPLD, SSRI, SNRI

Stosowanie powyższych leków odbywa się pod ścisłą kontrolą lekarza psychiatry, który dobiera odpowiednią dawkę. Jednocześnie należy pamiętać, że łączenie leków o działaniu psychotropowym ze wcześniej wspomnianymi preparatami ziołowymi jest przeciwwskazane – istnieje bowiem duże ryzyko występowania interakcji, które mogą prowadzić do zagrożenia zdrowia.

Bibliografia:

  1. Łoza B., Łoza O. „Czym są leki uspokajające i jakie mają wskazania w psychiatrii?.” Neuropsychiatria. Przeglą kliniczny 2021, 13(3-4): 39-43.
  2. Dobros N. „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.” Postępy Fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.
  3. Xiaohua Li., Frye MA., Shelton RC. „Review of Pharmacological Treatment in Mood Disorders and Future Directions for Drug Develompent.” Neurpsychopharmacology 2012, 37(1): 77-101.