Preparaty ziołowe są często wykorzystywane w przeciwdziałaniu rozmaitym przypadłościom. Herbaty na bazie ziół znajdują zastosowanie wobec różnych dolegliwości – jakie składniki sprawdzą się w przypadku stresu?
Przyczyny, objawy i następstwa stresu
Stres jest definiowany jako stan nadmiernego napięcia nerwowego, któremu towarzyszy wiele rozmaitych objawów. Życie w stresie może doprowadzić do rozdrażnienia, problemów ze snem – trudności z zasypianiem, nadmiernej senności za dnia, utrzymującego się uczucia braku energii, silnego odczuwania lęku, obniżenia motywacji do działania, trudności ze skupieniem, wycofania z życia towarzyskiego, zaniedbywania codziennych obowiązków. Co więcej, wysoki poziom stresu powoduje też objawy somatyczne np. biegunkę, bóle głowy i brzucha, nudności, brak apetytu, suchość ust, nadmierną potliwość, kołatanie serca czy duszności. Duży stres może stanowić czynnik wyzwalający reakcję alergiczną, dlatego niejednokrotnie jest wymieniany jako potencjalne zagrożenie dla astmatyków.
Trudno wskazać jedną, konkretną przyczynę stresu. W większości przypadków jest to efekt równoczesnego oddziaływania kilku bodźców, które powodują przeciążenie systemu nerwowego i przesadne wyczerpanie organizmu. Nadmiar obowiązków, pośpiech, niedostateczna ilość snu, problemy osobiste o charakterze emocjonalnym mają niewątpliwie duże znaczenie w kontekście rozwoju stresu. Oprócz tego należy dodać, że stres może wynikać z nieprawidłowej diety m.in. wskutek spożycia ciężkostrawnych posiłków, dużych ilości kofeiny, cukru, soli czy przetworzonej żywności. Odżywanie odgrywa ważną rolę w kontekście występowania stresu – niewłaściwie skomponowany plan żywieniowy stwarza ryzyko nieprawidłowego funkcjonowania mikrobioty, co może przełożyć się na kondycję układu nerwowego i ogólne samopoczucie.
Ziołowe herbaty na uspokojenie – alternatywa dla farmakoterapii
Leki uspokajające to środki farmakologiczne z grona psychotropów, które oddziałują na gospodarkę neuroprzekaźników. Ich silne działanie może okazać się niekorzystne w przypadkach niezbyt intensywnego stresu. Co więcej, najczęściej są dedykowane osobom z innymi problemami sfery psychicznej i emocjonalnej. Zastosowanie antydepresantów, preparatów przeciwlękowych i innych leków na uspokojenie jest zwykle poprzedzone wizytą u psychiatry, który po gruntownym wywiadzie i badaniu pacjenta podejmuje decyzję o ich wprowadzeniu.
Wiele osób rozpoczyna walkę ze stresem od naturalnych sposobów. Wyciągi roślinne i zioła to najczęstszy wybór, co wynika z dużego poziomu bezpieczeństwa ich działania i niewielkiego ryzyka występowania skutków ubocznych. Preparaty ziołowe na uspokojenie są dostępne w rozmaitych formach – zwykle są to herbaty, które stanowią mieszankę kilku surowców zielarskich o dobroczynnych właściwościach antystresowych.
Składniki ziołowych herbat na uspokojenie:
- szafran
- lawenda
- melisa lekarska
- owies zwyczajny
- chmiel zwyczajny
- męczennica cielista
- rumianek pospolity
- arcydzięgiel lekarski
- dziurawiec zwyczajny
- waleriana (kozłek lekarski)
Oprócz tego należy wspomnieć o roślinnych adaptogenach np. ashwagandha, różeniec górski, cytryniec chński czy miłorząb japoński. Rośliny te wykazują wartościowe właściwości nootropowe (np. wsparcie koncentracji i czynności psychologicznych), co stanowi jeden z elementów przeciwdziałania stresowi.
Bibliografia:
- Zhang W., et al. „Medicinal herbs for the treatment of anxiety: a systematic review and network meta-analysis.” Pharmacological Research 2022, 179.
- Yarnell E. „Herbs for anxiety.” Alternative and Complementary Therapies 2018, 24(2): 91-98.
- Saki K. „Treatment of anxiety disorders with plants and herbs.” International Journal of Green Pharmacy (IJGP) 2018, 12(03).