łączenie leków uspokajających

Ziołowe i syntetyczne leki uspokajające — czy można je łączyć?

Obecnie na rynku znajduje się cała gama produktów o działaniu uspokajającym i redukującym napięcie. Dostępne są zarówno leki na receptę o różnych mechanizmach działania, jak i również leki dostępne bez przepisu lekarza, oparte głównie na surowcach roślinnych. Długotrwały, silny niepokój, pobudzenie czy trudności w zasypianiu powinny być bezwzględnie konsultowane u lekarza. Stwarza to możliwość wdrożenia odpowiedniej farmakoterapii, a pacjenci powinni unikać samoleczenia, gdyż może to niekiedy wyrządzić więcej szkód, niż pożytku.

Leki uspokajające na receptę

 

Syntetyczne leki charakteryzują się silniejszą komponentą uspokajającą, w odniesieniu do leków ziołowych. Wśród leków o działaniu sedatywnym, dostępnych wyłącznie z przepisu lekarza, wyróżnia się kilka grup o odmiennych mechanizmach działania. Należą do nich m.in.:

  • benzodiazepiny, w tym diazepam (Relanium), nitrazepam (Nitrazepam GSK), estazolam (Estazolam TZF), alprazolam (Xanax), temazepam (Signopam), midazolam (Dormicum);
  • barbiturany, w tym fenobarbital (Luminal);
  • leki uspokajające stosowane w innych schorzeniach, w tym hydroksyzyna (Hydroxyzinum), haloperidol (Haloperidol WZF), promazyna (Promazin Jelfa), prometazyna (Diphergan) [1].

Ziołowe leki uspokajające

 

Leki dostępne bez recepty zawierają wyłącznie wyciągi roślinne. Surowcami o udowodnionym działaniu sedatywnym, przeciwdepresyjnym i nasennym są:

  • kozłek lekarski (Valerin, Valerin max, Persen Forte, Kalms, Tabletki uspokajające Labofarm);
  • melisa lekarska (Neospasmina Extra, Persen Forte);
  • chmiel zwyczajny (Tabletki uspokajające Labofarm, Kalms, Valused);
  • męczennica cielista (Valused, Valused Noc);
  • dziurawiec zwyczajny (Hyperherba, Dziurawiec fix) [2].

Jakie są wskazania do stosowania leków uspokajających?

 

Powyższe leki uspokajające można stosować w następujących wskazaniach:

  • leczenie lęku;
  • łagodzenie niepokoju;
  • łagodzenie nadmiernego pobudzenia;
  • trudności w zasypianiu;
  • sedacja przed zabiegami [3-9].

Połączenie leku syntetycznego z ziołowym – czy jest bezpieczne?

 

Po wdrożeniu przez lekarza właściwej farmakoterapii pacjenci powinni unikać dodatkowego samoleczenia. W trakcie przyjmowania leków uspokajających na receptę nie należy stosować również preparatów ziołowych dostępnych bez recepty.

W czasie jednoczesnego stosowania leków z grupy benzodiazepin, barbituranów czy innych leków uspokajających (np. hydroksyzyny) wraz z lekami ziołowymi należy pamiętać o możliwości addytywnego działania tych substancji. Oznacza to, że sedatywne działanie poszczególnych leków sumuje się i może doprowadzić do zbyt silnego wyciszenia. Może to skutkować brakiem zdolności koncentracji, zaburzeniami pamięci, nadmierną sennością i niezdolnością do prowadzenia pojazdów.

Co więcej, część ziołowych leków uspokajających występuje w formie doustnych roztworów lub kropli. Zawierają one często alkohol (etanol), który również może wchodzić w interakcje z syntetycznymi lekami uspokajającymi dostępnymi na receptę. Ich jednoczesne stosowanie może doprowadzić do nasilonego działania tych leków, a funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego może być znacznie ograniczone [3-6].

Bibliografia:

  1. W. Kostowski, Farmakologia. Podstawy farmakoterapii. Podręcznik dla studentów medycyny i lekarzy. Wydanie II poprawione. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2001.
  2. N. Dobros, Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym. Borgis – Postępy Fitoterapii 2017(3):215-222.
  3. Charakterystyka Produktu Leczniczego Hydroxyzinum Vp
  4. Charakterystyka Produktu Leczniczego Xanax
  5. Charakterystyka Produktu Leczniczego Luminal
  6. Charakterystyka Produktu Leczniczego Haloperidol
  7. Charakterystyka Produktu Leczniczego Valused
  8. Charakterystyka Produktu Leczniczego Kalms
  9. Charakterystyka Produktu Leczniczego Neospasmina Extra