Ziołowe leki uspokajające dla dzieci.

Ziołowe leki uspokajające dla dzieci

Rozdrażnienie i stres to nie tylko problemy dorosłych. Również dzieci mogą borykać się z przesadnym odczuwaniem niepokoju, nadpobudliwością, zaburzeniami snu czy obniżonym nastrojem. Czy ziołowe leki uspokajające są bezpieczne dla dziecka? Co powinny zawierać tego typu preparaty? Kiedy warto je zastosować?

Wskazania do użycia ziołowych leków uspokajających

 

Agresja, lęk i stres u dziecka mogą być wyzwolone przez rozmaite czynniki. Część dzieci ma po prostu kompleksy związane z własną osobą np. wskutek nadmiernej masy ciała, zbyt niskiego wzrostu czy dostatecznej sprawności fizycznej, co często przeradza się w poczucie wykluczenia i niezrozumienie ze strony rówieśników. Niejednokrotnie problem może tkwić w trudnościach z nauką, braku potrzebnego wsparcia (np. nauczyciela lub opiekuna) i przesadnej presji otoczenia. U niemowląt stres może wynikać z zupełnie innych przyczyn m.in. kolki czy trwającego ząbkowania.

Stosowanie ziołowych leków uspokajających jest rekomendowane wówczas gdy u dziecka pojawiają się takie problemy jak:

  • wyraźne obniżenie nastroju
  • nadpobudliwość psychoruchowa
  • utrzymujące się poczucie niepokoju i bezradności
  • zwiększona nerwowość i skłonność do wybuchów emocjonalnych
  • problemy ze snem np. bezsenność, częste wybudzanie się w nocy, duży poziom zmęczenia po porannym przebudzeniu

Co zawierają ziołowe leki uspokajające dla dzieci?

 

Jak wskazuje sama nazwa, są to preparaty bazujące przede wszystkim na ziołowych komponentach. Fitoterapia jest rekomendowana w celu przeciwdziałania objawom, które wskazują na problemy o charakterze psychoemocjonalnym. Najczęściej rekomendowanymi ziołami są melisa lekarska, szyszki chmielu, dziurawiec, męczennica, owies zwyczajny, lawenda, rumianek czy kwiat lipy. Rośliny te mogą występować w formie monopreparatów bądź przemyślanych mieszanek, które są dostępne w rozmaitych formach – począwszy od drażetek, kapsułek i tabletek, przez krople i syropy, a skończywszy na herbatkach. Ponadto wielu rodziców decyduje się na zakup suszonych ziół, które są wykorzystywane do przygotowania naparów.

Czy waleriana jest dobra dla dziecka?

 

Kozłek lekarski, który jest źródłem kwasu walerianowego, stanowi jedną z najpopularniejszych i najsilniej działających roślin o właściwościach uspokajających. Krople walerianowe stanowią bardzo częsty wybór wśród ziołowych preparatów na stres i nadmierne odczuwanie niepokoju. Waleriana może być także stosowana w przypadkach zaburzeń lękowych i rozdrażnienia u dzieci – warto jednak wiedzieć, że jej użycie jest rekomendowane u dzieci od 12. roku życia. U młodszych jej działanie może okazać się zbyt intensywne.

Przykłady ziołowych leków uspokajających dla dzieci

 

  • Forstres
  • Melisal
  • Melissed
  • Tulleo dla dzieci
  • Neurospasmina dla dzieci
  • Krople uspokajające Hasco
  • Labofarm Tabletki uspokajające

Czy ziołowe leki uspokajające są bezpieczne dla dzieci?

 

Choć preparaty ziołowe są dostępne bez recepty, to zawsze należy pamiętać o zachowaniu ostrożności i nie przekraczać dziennej dawki zalecanej przez producenta. Zioła mogą wchodzić w interakcje z innymi środkami farmakologicznymi, mogą wywoływać reakcje alergiczne u osób uczulonych, a także nie powinny być stosowane przez dzieci mające problemy z nerkami lub wątrobą. W żadnym wypadku nie należy sięgać po tego typu leki bez wcześniejszej konsultacji z pediatrą – jedynie lekarz może potwierdzić bezpieczeństwo użycia konkretnego preparatu i ocenić zasadność jego użycia – samodzielne podawanie leków może wywołać u dziecka mniej lub bardziej niebezpieczne działania niepożądane.

Bibliografia:

  1. Dobros N. „Zioła o działaniu uspokajającym i przeciwdepresyjnym.” Postępy Fitoterapii 2017, 18(3): 215-222.
  2. https://naturopathicpediatrics.com/2018/04/20/3-herbs-kids-anxiety-parents/
  3. https://www.mamazone.pl/zdrowie-starszego-dziecka/co-na-uspokojenie-dla-dziecka/